Skogsinköpare

Moheda/Åboda
Jan-Anders Jansson

Jan-Anders Jansson

Jan-Anders är skogstekniker och började 1980 som inköpare på ATA. Han har lång erfarenhet av skogsskötsel och därutöver stor erfarenhet och intresse av att stödja våra leverantörer vid genomföranden av fastighetsköp och generationsskiften.

Område Söder och sydväst om Rydaholm.
Mobiltelefon 070-3336108
Telefon 0472-361 08
E-mail jan-anders@ata.nu

Moheda/Åboda
Bo Johansson

Bo Johansson

Bo är skogstekniker och började på ATA 2004. Innan dess arbetade han på ett företag som producerar skogsplantor och skogliga tjänster. Han är också ansvarig för företagets egna skogsfastigheter.

Område Rydaholm-Moheda.
Mobiltelefon 070-6836151
Telefon 0472-361 00
E-mail bo@ata.nu

Moheda/Åboda
Leif Berneson

Leif Berneson

Leif var tidigare på Skogsstyrelsen som konsulent innan han började som inköpare på ATA.

Område Moheda med omnejd.
Mobiltelefon 070-2811336
Telefon 0472-361 00
E-mail leif@ata.nu

Moheda/Åboda
Daniel Karlsson

Daniel Karlsson

Daniel är utbildad skogsmästare och tog examen 2013. Daniel har sedan dess arbetat på ATA Timber med virkesinköp, skogsvård samt att upprätta skogsbruksplaner. 

Område Växjö och Moheda med omnejd.
Mobiltelefon 070-870 02 39
E-mail daniel.karlsson@ata.nu

Eneryda
Magnus Svensson

Magnus Svensson

Magnus har en gedigen skoglig bakgrund. Han har även under lång tid varit skogsbrukslärare på RyssbyGymnasiet.

Område Älmhult och söderut.
Mobiltelefon 070-3336106
Telefon 0476-221 38
E-mail magnus.svensson@ata.nu

Eneryda
Mats Pettersson

Mats Pettersson

Mats har 24 års erfarenhet som skogs-entreprenör och vet det mesta om avverkning och skogsskötsel.

Område Växjö, Alvesta, Tingsryd och Uppvidinge kommuner.
Mobiltelefon 073-0266193
Telefon 0476-221 38
E-mail mats@ata.nu

Eneryda
Jan-Åke Persson

Jan-Åke Persson

Jan-Åke är utbildad som skogsingenjör och har jobbat med det mesta som rör avverkning och skogsvård.

Område Blekinge län samt Tingsryds kommun.
Mobiltelefon 070-3331592
E-mail jan-ake@ata.nu

Sandsjöfors/Rörvik
Anders Claesson

Anders Claesson

Anders är utbildad skogsmästare, arbetat som skogsinköpare sedan 2005. Har även arbetat som konsulent på Skogsstyrelsen samt som skogsmaskinförare.

Mobiltelefon 070-1907082
E-mail anders.claesson@ata.nu

Sandsjöfors/Rörvik
Anton Larsson

Anton Larsson

Anton har en kandidatexamen inom skogs- och träteknik och har jobbat med virkesinköp sedan 2014. Han har tidigare arbetat på lantbruk, i byggbranschen och som säljare.

Mobiltelefon 076-32 33 193
E-mail anton.larsson@ata.nu

Sandsjöfors/Rörvik
Niclas Haag

Niclas Haag

Niclas Haag är utbildad Skogmästare och har många års erfarenhet som virkesköpare. Han har också arbetat som med skogsförvaltning och inom biobränslesektorn.

Mobiltelefon 072-511 04 95
E-mail niclas.haag@ata.nu

Sandsjöfors/Rörvik
Hans Gustavsson

Hans Gustavsson

Hans är skogstekniker och har jobbat med skog hela sitt yrkesverksamma liv. Sedan år 2000 som skogsinköpare.    

Mobiltelefon 070-521 29 01
E-mail hans.gustavsson@ata.nu

Widtsköfle
Otto Brandting

Otto Brandting

Otto är utbildad skogsmästare och har en bred skoglig kunskap och har aktivit arbetat i skogen de senaste 15 åren.

Område Skåne samt Olofströms kommun.
Mobiltelefon 072-2095120
E-mail otto@ata.nu

Widtsköfle
Henrik Hagen

Henrik Hagen

Henrik är skogsmästare med mycket gedigen kunskap om det skånska skogsbruket. Henrik köper virke från mindre skogsägare samt förvaltar en del större egendomar.

Mobiltelefon 072-552 12 81
E-mail henrik@ata.nu

Widtsköfle
Jerker Petersson

Jerker Petersson

Jerker är skogstekniker med gedigen kunskap om svenskt skogsbruk och många års arbetserfarenhet från de sydsvenska skogarna.  

Mobiltelefon 0765-340 110
E-mail jerker@ata.nu

Widtsköfle
Håkan Larsson

Håkan Larsson

Håkan är skogstekniker och boende i Brösarp med över 35 års erfarenhet av skogsskötsel innefattande de flesta trädslag samt egendomsförvaltning i södra Skåne.

Område Skåne med kontor på Widtsköfle Sågverk.
Mobiltelefon 0732-550 900
Telefon 0732-550 900
E-mail hakan@ata.nu

 

Värendskog
Lars-Erik Frisk

Lars-Erik Frisk

Lars-Erik är utbildad skogstekniker och har varit på Värendskog sedan 2000. Innan dess jobbade han på Geijer   Söner i Långasjö.

Område Söder och sydväst om Rydaholm.
Mobiltelefon 070-342 84 40
Telefon 0474-312 60
E-mail lars-erik@varendskog.se

Värendskog
Anders Löndahl

Anders Löndahl

Anders är skogstekniker och började på Värendskog 2006. Anders har en stor erfarenhet av plantor då han under många år jobbade på Svenska Skogsplantor.

Mobiltelefon 070-382 1260
Telefon 0474-312 60
E-mail anders@varendskog.se

Värendskog
Lars Alvarsson

Lars Alvarsson

Lars började på Värendskog 2004 med ekonomi/administration. 2009 började han som inköpare och har skaffat sig gedigen erfarenhet.

Område Moheda med omnejd.
Mobiltelefon 070-624 88 37
Telefon 0474-312 60
E-mail lars@varendskog.se

Värendskog
Klas Sandberg

Klas Sandberg

Klas är utbildad skogstekniker och anställdes på Värendskog 2014. Klas har lång skoglig erfarenhet från tidigare anställningar på Skogsstyrelsen, Sydved, Värendskog och Stora Enso.

Mobiltelefon 0766-77 56 91
Telefon 0474-77 37 55
E-mail klas@varendskog.se

Värendskog
Leif Edvardsson

Leif Edvardsson

Leif började på Värendskog 2016. Leif har arbetat med skog i 35 år. De senaste 5 åren som Inspektor på Södra skogsägarna i Vetlanda. Innan dess var han skogsvårdsentreprenör åt Sundins och skogsentreprenör i egen regi.

Mobiltelefon 070-300 03 26
Telefon 0474-312 60
E-mail leif@varendskog.se

Värendskog
Joakim Gustafsson

Joakim Gustafsson

Joakim är utbildad Skogsmästare och började på Värendskog 2016. Joakim har tidigare jobbat 5 år på Sveaskog och 13 år som Inspektor på Södra Skogsägarna i Högsby kommun.

Mobiltelefon 0766-77 56 92
Telefon 0474-77 37 51
E-mail joakim@varendskog.se

Värendskog
Kerstin Svensson

Kerstin Svensson

Kerstin är ansvarig för Värendskogs kontor och sköter allt administrativt arbete.

Mobiltelefon 070-543 12 15
Telefon 0474-312 60
E-mail kerstin@varendskog.se

Värendskog
Bengt-Åke Johnsson

Bengt-Åke Johnsson

Bengt-Åke startade Värendskog 1991 och är fortfarande verksam i företaget. Han jobbar numera 40%. Då han har jobbat sedan 1970-talet i Braås-trakten så är han en välkänd skogsman i bygden.

Mobiltelefon 070-362 45 00
Telefon 0474-312 60
E-mail bengt-ake@varendskog.se