Besöksrekord i vår monter på Elmia Wood
Under tre intensiva och inspirerande dagar var vi på plats på Elmia Wood. Det var många som kom förbi vår monter och vi slog till och med besöksrekord!
En populär aktivitet var vår tävling där man skulle gissa volymen i en stock. Många deltog och vi har nu utsett tre vinnare. Det korrekta svaret var 1,283 m³ fub vilket Jan Danielsson från Taberg prickade in exakt. På delad andraplats kom Per Eriksson, Linköping och Per Mellberg, Eksjö, som gissade på 1,281 m³ fub respektive 1,285 m³ fub. Grattis till er!
Vi lät också besökarna prova det populära klubbslaget. Det var många som ville testa sin styrka och de som nådde hela vägen och fick klockan att plinga vann varsin keps.
Förutom alla aktiviteter var det många som tog tillfället att prata skog och sågverk med våra kunniga inköpare och personal. Det blev många givande samtal.
Till sist vill vi tacka Ryssbygymnasiet, med Elin Larsson i spetsen, som serverade våfflor och kaffe till alla som tittade förbi.